
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Tolerance | 10 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Thickness | 0.94 mm |
| RoHS | Compliant |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | -55.0 °C to 125 °C |
| pin count | 2 |
| rohs status | Compliant |
| case package | 0805 |
| voltage rating dc | 16 V |
| capacitance tolerance | 10 % |
| dielectric characteristic | X7R |
Stock: 68
Distributors
pcbx
Unit Price$0.59417
Ext.Price$0.59417
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.59417 | $0.59417 |
| 10 | $0.24194 | $2.41940 |
| 25 | $0.23906 | $5.97650 |
| 50 | $0.23621 | $11.81050 |
| 100 | $0.23340 | $23.34000 |
| 300 | $0.21189 | $63.56700 |
| 500 | $0.19236 | $96.18000 |
| 1000 | $0.18894 | $188.94000 |
| 3000 | $0.17612 | $528.36000 |
| 5000 | $0.16417 | $820.85000 |
| 10000 | $0.15303 | $1530.30000 |
